Biblioteka - przestrzeń do uczenia się

- Skoro powinna zmienić się szkolna przestrzeń do uczenia (się),  jest to powód, by na tzw. ‘lokal biblioteki’ i jego aranżację spojrzeć na nowo. Największym problemem starych, często adaptowanych budynków szkolnych jest fizyczny podział pomieszczeń, zamknięcie edukacji w odseparowanych od siebie klasach, pracowniach, salach komputerowych - pisze na blogu "Biblioteka z klasą" Elżbieta Ciemińska.

Biblioteka określana jako „przestrzeń do nauki” (space for learning) to miejsce, w którym uczniowie pod opieką nauczyciela przedmiotowego, w asyście nauczyciela-bibliotekarza, zdobywają wiedzę korzystając z różnorodnych źródeł i narzędzi informacji. Taki model fantastycznie przyjął się w bibliotece prowadzonej w  Szkole Podstawowej nr 23 w Gdyni. Warunki, jakimi dysponuje szkoła są typowe dla niedużych placówek: na bibliotekę przeznaczono pomieszczenie wielkości klasy szkolnej. Zmieścił się tu księgozbiór, wypożyczalnia i czytelnia (z częścią rekreacyjną i częścią ze stolikami do pracy). Za regałami, na niewielkim zapleczu, zebrano materiały edukacyjne i materiały wykorzystywane podczas warsztatów otwartej pracowni artystycznej. Jak przełamać tak tradycyjne rozwiązania?

- Kształt bibliotecznej przestrzeni na pewno powinien łączyć funkcje z potrzebami i upodobaniami użytkowników. Obserwowałyśmy więc naszych uczniów, rozmawiałyśmy z nimi i wnioski staramy się uwzględnić w planowaniu urządzenia biblioteki - wyjaśnia Elżbieta Ciemińska. - Starałyśmy się tak ustawić regały, meble, wyposażenie, żeby w części centralnej zostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni, i żeby  przestrzenie o różnych funkcjach mogły się przenikać, łączyć lub zmieniać fizyczny wymiar w zależności od potrzeb – wraz z przestawieniem stolików i krzeseł lub wystawieniem mebli na korytarz i wykorzystaniem dywanu jako miejsca do siedzenia - dodaje.

 

   

źródło: blog "Biblioteka z klasą"

Kolejnym krokiem było włączenie biblioteki w model edukacji realizowany w szkole: zgodnie ze współczesnymi trendami jest on coraz bardziej skoncentrowany na uczniu, na jego aktywności, zorganizowanym i monitorowanym przez nauczyciela samodzielnym zdobywaniu wiedzy. W takim modelu biblioteka może pełnić centralną rolę i stać się pracownią szkolną. - Staramy się włączyć bibliotekę w te zmiany, a nawet wychodzić im naprzeciw, prowokować je. Zapraszamy nauczycieli do organizowania zajęć lekcyjnych w bibliotece, przygotowujemy i prowadzimy lekcje tematyczne wykorzystując księgozbiór, interaktywne materiały edukacyjne i komputery tak, aby uczniowie aktywnie zdobywali wiedzę. Staramy się, aby biblioteka stanowiła przestrzeń indywidualnego i wspólnego uczenia się i rozwijania zainteresowań i pasji - opisuje wprowadzone zmiany bibliotekarka. 

Biblioteka wyposażona jest w komputery stacjonarne, laptopy, tablety oraz tablicę interaktywną. Ta ostatnia wykorzystywana jest podczas cotygodniowych warsztatów. W zależności od tematyki, prezentowane są filmy i materiały związane z zajęciami. Biblioteka może pochwalić się również mini-czytelnią: wygospodarowano w niej miejsca na trzy stanowiska, przy których może łącznie pracować nawet 24 uczniów. Do ich dyspozycji jest księgozbiór podręczny, zbiory literatury popularnonaukowej dla dzieci, zasoby sieci. Po trudach nauki uczniowie mogą wypocząć w części rekreacyjnej:  czekają na nich pufy w formie kolorowych sześcianów, siedziska i wygodny dywan. - Zgromadziłyśmy też spory zestaw miękkich zabawek, ustawionych na półkach. Miejsce to jest podczas zabaw aranżowane przez dzieci w najróżniejszy sposób. Kolorowe, miękkie sześciany pozwalają wznosić mury, budować legowiska, a nawet biurka…  Niestety, miejsca starczyło dla klas 0 – 3… (chociaż starsi również korzystają). Nad stworzeniem „zakątków” dla klas starszych myślimy… Domagają się tego przy każdej okazji. Podczas debaty o bibliotece postanowiliśmy planowaniu przyjaznego miejsca dla uczniów klas starszych przeznaczyć specjalne spotkania - opowiada Elżbieta Ciemińska.

oprac. na podstawie wpisu Elżbiety Ciemińskiej na blogu "Biblioteka z klasą"

 

Elżbieta Ciemińska: nauczycielka bibliotekarka z wyboru i wykształcenia, nauczycielka języka angielskiego i wiedzy o kulturze. Po raz trzeci, jako koordynator i nauczyciel, bierze udział w programie "Szkoła z Klasą 2.0". Pisze o sobie: Interesują mnie nowe technologie w edukacji, a szczególnie wykorzystanie gier i platform cyfrowych, choć nie uważam się w tej materii za eksperta :-) . Z fascynacją obserwuję, jak zmienia się funkcja i obraz współczesnej biblioteki i cieszę się, że mogę w tym uczestniczyć. Obecnie pracuję w Szkole Podstawowej nr 23 w Gdyni. Lubię książkę w każdej postaci, choć do czytania dla przyjemności wybieram papierową.

Inspiracje: