Kierunek: biblioteka

Czy w bibliotece jest miejsce na design? Czy każda biblioteka może korzystać z nowoczesnych elementów systemu oznakowania? Jak powinno wyglądać designerskie, a zarazem uniwersalne oznakowanie bibliotek? To pytania, które przyświecały organizatorom w trakcie realizacji projektu "Kierunek: biblioteka".

Projekt miał na celu wdrożenie systemu oznakowania zewnętrznego opartego na poradniku przygotowanym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej pt. „Przewodnik po systemie oznakowania” projektu pracowni Motor Studio. - Biblioteka powinna w przestrzeni publicznej stanowić przykład dobrych praktyk. Nowoczesne, spójne, ale dostosowane do lokalnych uwarunkowań oznakowanie buduje wizerunek biblioteki jako miejsca dostępnego dla różnych grup użytkowników, otwartego na zmiany i nowe technologie. Zmiana oznakowania może zachęcić nowych użytkowników, szczególnie tych, którzy kojarzą bibliotekę jako wypożyczalnię książek. Dzięki nowemu oznakowaniu można się dowiedzieć o nowych usługach w bibliotece, przede wszystkim tych związanych z Internetem i nowymi technologiami - napisali we wstępie podsumowania projektu "Kierunek Biblioteka" jego organizatorzy. 

źródło: materiały z projektu "Kierunek: Biblioteka"

Pomysłodawcy akcji przygotowali identyfikację wizualną dla biblioteka, która jest zgodna z aktualnymi trendami, przyciąga uwagę energetycznymi kolorami, a jednocześnie jest prosta i czytelna. System identyfikacji wizualnej obejmował m.in. logo, czcionki, kierunkowskazy, tablice informacyjne, szablony dokumentów, plakaty, naklejki, gadżety, a nawet szablon strony internetowej. Zaproponowano bibliotekom takie rozwiązania jak:

  • przyjazne logo, którego kolory łatwo dostosują się do każdego rodzaju pomieszczeń biblioteki, czyniąc je bardziej otwartym dla użytkowników. Z kolorystyki znaku można czerpać rozmaite inspiracje. Zastosowanymi barwami można w prosty sposób posłużyć się także przy aranżacji wnętrza (dobieranie wyposażenia, renowacja mebli, a nawet kolorystyka elewacji budynku).
  • tablice w przestrzeni miejskiej dopasowane kształtem, kolorem i wielkością do otoczenia i informujące o lokalizacji biblioteki;
  • tablice kierunkowe wskazują rozkład pomieszczeń, działy tematyczne bądź regały w bibliotece;
  • konsekwentne użycie jednego koloru we wnętrzu biblioteki, co pozwala łatwo wyróżnić działy księgozbioru. Stosowanie jednego koloru w obrębie działu ułatwia odczytanie oznaczeń. Na tle kolorowych książek monochromatyczne przekładki są dobrze widoczne. Wprowadzenie kolorowych literek spowodowałoby wizualny chaos (Biblioteka w Brzezinach);
  • tabliczki literowe ze ściętymi narożnikami przeznaczone do wnętrza pomieszczeń. Kolory zestawów alfabetycznych pomagające zorientować się jak rozłożone są poszczególne działy (Biblioteka w Pniewach);
  • oznakowania graficzne na zewnątrz budynków;
  • gadżety, takie jak przypinki, torby czy zakładki do książek, utrwalają pozytywny wizerunek biblioteki wśród mieszkańców. Można je rozdawać użytkownikom, wręczać jako upominki dla osób uczestniczących w konkursach;

Pobierz projekty

Nowa identyfikacja pokazała biblioteki jako żywe centra kulturowe, które oferują szeroki wachlarz możliwości “kontaktu z kulturą”, nie tylko poprzez dostęp do księgozbioru, ale również internet, wykłady, wystawy, warsztaty itp. Nowa identyfikacja stała się jednym z elementów zmiany wizerunku i odbioru nie tylko instytucji, ale również ludzi w niej pracujących: bibliotekarz przestał być nudnym panem  panem za biurkiem w ponurej inscenizacji, to otwartym, nowoczesnym i ciekawym świata przewodnikiem - oceniają projektanci z pracowni Motor Studio. 

 

 

Przykład realizacji:

Gminna Biblioteka Radziechowy-Wieprz: praca z systemem rozpoczęła się od niezbędnego oznakowania zewnętrznego. Wybrano te miejsca, które są najlepiej widoczne i najbardziej charakterystyczne - zarówno dla mieszkańców jak i przejeżdżających przez miejscowość samochodów. Po oznakowaniu dojazdu do biblioteki, zamontowano tablicę na samym budynku. Znalazła się na niej czytelna informacja o godzinach otwarcia oraz o usługach oferowanych mieszkańcom przez bibliotekę. Dekoracyjne elementy (poduszki) spójne z kolorami systemu ożywiły i uatrakcyjniły wnętrze.

- Uważam, że czas najwyższy przełamywać stereotyp zaniedbanej, ponurej biblioteki. W naszych społecznościach stanowimy istotny element infrastruktury, niejednokrotnie jedyne miejsce dostępu do kultury, wiedzy i informacji, miejsce spotkań. Przez zaangażowane działania polskie biblioteki mają szansę znacząco wpływać na swoje najbliższe otoczeni. Nowoczesny wizerunek pozwala nam wysyłać czytelny sygnał, że skończyły się czasy zakurzonych wypożyczalni, mrocznych bibliotekarek z koczkiem i nakazów ciszy. Nie wspominając już o ułatwieniu użytkownikowi poruszania się w przestrzeni biblioteki - czytelne informacje i piktogramy kierują go nie tylko do odpowiednich działów, ale i od razu informują o pełni oferowanych przez nas usług – od kina, przez stanowiska komputerowe, po ksero - ocenia dyrektorka biblioteki, Beata Leńczuk-Bachmińska.

 

Inspiracje: