Komputery przed i po szkole

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnie, wspólnie z opiekunem szkolnej pracowni internetowej zdecydowała, że najlepszym sposobem na upowszechnienie korzystania z Internetu w szkole będzie uruchomienie dostępnej dla uczniów i nauczycieli szkoły sieci bezprzewodowej.


Szkoła zakupiła nowy router i rozdzieliła usługi internetowe siecią przewodową i bezprzewodową. Ze względu na większą ilość użytkowników korzystających z internetu w szkole podjęto decyzję o zwiększeniu szybkości łącza. Kolejnym krokiem było ustalenie, czy sieć WIFI ma być ogólnodostępna dla nauczycieli i uczniów, czy należy może oddzielić użytkowników nauczycieli od użytkowników uczniów. - Ustaliliśmy, że ze względu na bezpieczeństwo korzystania z internetu nauczyciele i uczniowie zaprezentują  opiekunowi pracowni  urządzenia, którymi będą się posługiwać korzystając ze szkolnej sieci bezprzewodowej, a ten zapisze w ustawieniach routera adresy sprzętowe tych urządzeń - relacjonuje Dyrektor szkoły, Małgorzata Arent.  Użytkownicy otrzymali hasło dostępu do sieci i podpisali zobowiązanie obligujące ich do odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z sieci bezprzewodowej na terenie szkoły. Po miesiącu funkcjonowania takiego rozwiązania szkoła oceniła skuteczności swoich założeń i działań.

Do kolejnych zmian szkoła zaangażowała rodziców uczniów. Wspólnie zastanawiano się nad rolą komputerów przed i po szkole. Placówka oddała do dyspozycji uczniów kilka komputerów iMac w świetlicy szkolnej, w której przebywają najczęściej dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III. Z myślą o najmłodszych zainstalowano na nich multimedialne programy edukacyjne do nauki języków obcych „Talk Now” i multimedialne gry edukacyjne: „Rozbitkowie”, „Ekosystemy” i „Super geometria”. Dzięki nim, po zajęciach lekcyjnych, najmłodsi pod opieką nauczycieli świetlicy nabywali nowych wiadomości i umiejętności.

Po udanej próbie w klasach najmłodszych przyszła pora na uczniów klas IV-VI: młodzież otrzymała dostęp do komputerów z nowym oprogramowaniem w bibliotece szkolnej, gdzie funkcjonuje centrum multimedialne wyposażone w 4 komputery podłączone do Internetu. Zainstalowano na nich pakiet biurowy Office, Encyklopedia Multimedialna PWN oraz programy służące niwelowaniu specyficznych trudności w nauce (dysleksja, dyskalkulia i dysortografia). Uczniowie mogą korzystać z zasobów centrum multimedialnego zarówno przed jak i po lekcjach tj. w godzinach pracy biblioteki szkolnej.

Jak dyrekcja rozwiązała temat komputerów przed lekcjami? W każdy piątek w godz. 8:00 - 10:25 pod opieką nauczyciela informatyki uczniowie mogą korzystać ze szkolnej pracowni internetowej wyposażonej w kilkanaście komputerów. Mogą także korzystać z drukarki, skanera i kamerki internetowej - urządzania są na wyposażeniu pracowni. W ramach tych zajęć uczniowie przygotowują prezentacje, projekty, foldery itp. W tym czasie odbywają się także wideokonferencje z zaprzyjaźnionymi szkołami. - Mamy nadzieję, że podjęte zadanie podniesie poziom wiedzy i umiejętności naszych wychowanków, a tym samym wpłynie na podniesienie jakości pracy szkoły - deklaruje Dyrektor szkoły.

 

oprac. na podst. Szkoła z klasą 2.0

fot. flickr_tonydowler_CC BY-NC-SA 2.0

Inspiracje: