Biblioteka szkolna w nowej roli

Biblioteka Zespołu Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie od lat była prowadzona w bardzo tradycyjny sposób, tzn. większość czasu była poświęcana na działania typowo biblioteczne: gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów oraz edukację czytelniczą i organizację wydarzeń bibliotecznych, takich jak spotkania z pisarzami. Obecnie wszechobecny postęp technologiczny w naturalny sposób wymusił zmiany w funkcjonowaniu bibliotek - relajonuje Agnieszka Halicka.

Celem przeprowadzonej zmiany było zaangażowanea uczniów w działania podejmowane przez nauczycieli bibliotekarzy, aktywizacja społeczności szkolnej oraz kształtowanie kompetencji medialnych wśród dzieci i młodzieży. Zmiana nie została szczegółowo zaplanowana i realizowana zgodnie z założonym harmonogramem. Kolejne działania były podejmowane spontanicznie, w miarę pojawiających się potrzeb. Działania objęły bogatą ofertę zajęć, odbywających się na regularnych zasadach i poszerzających umiejętności dzieci i młodzieży w zakresie korzystania i tworzenia mediów. Wśród zajęć oferowanych uczniom znalazły się:

  • Dyskusyjny Klub Książki (w ramach działalności klubu odbywają się noce czytelniczo-filmowe i jest realizowany medialny projekt edukacyjny “Fantastyka - magia wyobraźni”),
  • międzynarodowe projekty eTwinning,
  • autorskie zajęcia “Start z TIK” dla uczniów klas szóstych,
  • innowacja pedagogiczna “Start z TIK” dla klas pierwszych gimnazjum,
  • udział w innych projektach medialnych (w bieżącym roku szkolnym program Centrum Edukacji Obywatelskiej “Włącz się. Młodzi i media” oraz udział w lokalnej sieci edukacji filmowej).

 

Pojawiła się Szkolna Agencja Informacyjna wyposażona w osiem komputerów stacjonarnych, laptop, rzutnik i ekran, sprzęt filmowy i fotograficzny oraz tablet graficzny.


Zmiana dotyczyła przestrzeni wirtualno-technologicznej oraz społeczno-kulturowej poprzez zaangażowanie uczniów w pracę projektową i współpracę międzynarodową. Za zaplanowanie i przeprowadzenie zmiany odpowiedzialni byli nauczyciele bibliotekarze. Wsparcie zapewnili: dyrekcja szkoły, rada rodziców dofinansowująca nasze działania, inni nauczyciele zaangażowani w poszczególne projekty zainicjowane przez bibliotekarzy. Środki finansowe niezbędne m.in. do przeprowadzenia części zajęć zapewniła gmina. Oczywiście, niczego nie udałoby się osiągnąć bez zaangażowania uczniów, które było widoczne podczas całego procesu przeprowadzania zmiany. Uczniowie mieli duży wpływ na tematykę i kształt oferowanych im zajęć, a ich pomysły były podstawą do realizacji wielu projektów.

 

źródło: blog prowadzony przez bibliotekę

 

Aby przeprowadzić podobną zmianę niezbędny jest sprzęt komputerowy z oprogramowaniem, sprzęt fotograficzny i audiowizualny oraz przestrzeń, w której mogą się odbywać zajęcia. Niezbędny jest szybki Internet. Warto zabezpieczyć fundusze na wycieczki edukacyjne, szkolenia dla nauczycieli oraz materiały wykorzystywane podczas realizacji projektów.

 

Co nauczycielowi i szkole dała ta zmiana? Jakie korzyści z niej wynikają?

Zmiana wpłynęła szczególnie na rozwój kompetencji medialnych uczniów: krytycznej analizy oraz tworzenia własnych przekazów medialnych, uczniowie uczyli się też jak dyskutować i pracować w zespole, a zatem można zaobserwować rozwój kompetencji społecznych. Dzięki opisanym zmianom szkoła poszerzyła swoją ofertę edukacyjną, uczniowie realizowali swoje pomysły, co podbudowało ich poczucie własnej wartości. Dzięki wprowadzaniu zmian do sposobu funkcjonowania biblioteki, mogłam się rozwijać i działać kreatywnie, co dało mi dużo przyjemności i satysfakcji.

 

nadesłała Agnieszka Halicka

Inspiracje: